Egész életemben berzenkedtem a csülöktől, ugyanis édesanyám azt tanította, hogy úgysem tudom szaftos, puhává sütni. A boltok csülök-dömpingje azonban arra késztetett hogy vegyek egyet, és kipróbáljam, hogy anyám megint megmondta-e a tutit, vagy ki tudom cselezni a régi beidegződést, miszerint a csülök úgyis inas és kemény marad, ha a sütőben próbálkozunk vele. Hát sikerült!
Hozzávalók:
1 csülök (kb 1,5 kg)
5-6 burgonya
5-6 fej vöröshagyma
8-10 gerezd fokhagyma
1 nagyobb pohár száraz fehérbor
só, bors
5-6 babérlevél
2 ek méz
Kezdetben őrültségnek hangzik, hogy főzés nélkül készül a csülök, viszont nem szerettem volna, hogy a sok íz elvesszen a főzőlében. Ehelyett hosszú ideig párolom, ami nem csak az összes aromát benn tartja a húsban, de a krumpli és hagyma ízeit is átveszi, a borról nem is beszélve.
Kezdetben megismerkedhetünk a nagyon csinos csülkünkkel. Különös törődést igényel, ugyanis ha a hentesetek nem olyan rendes, mint az enyém, simán maradhatnak rajta szőrszálak, amiket le kell kaparni. A hiedelemmel szemben nem szabad bevágni a párolási folyamat alatt a bőrét, hiszen így kiszárítjuk az alatta lévő húst. Egyszerűen sózzuk és borsozzuk.
A burgonyát megpucoljuk és nagyobb kockákra vágjuk, a vöröshagymát pedig vastag szeletekre vágjuk. A fokhagymát egészben rakjuk a csülök alá, hiszen a sütés végére úgyis teljesen szét fog olvadni a szaftban.
A hagymás krumpliágyra fektetjük a csülkünket, majd egy jó pohárnyi száraz fehérbort öntünk alá. Nem érdemes spórolni rajta, a jobb minőségű bor jobb ízélményt biztosít.
A tepsinket alaposan, 2-3 réteg alufóliával lehetőleg minél precízebben zárjuk le, majd kezdetben 180 fokon, majd fél óra múlva 150 fokon, összesen 3 órát rotyogtatjuk a husinkat. Tényleg csak 3 óra elteltével bontsuk ki, különben az összes gőz és forróság távozni fog az edényből. Ha kivettük, egy kisebbre zsugorodott és fakó csülköt találunk a fólia alatt, a krumplink és hagymánk pedig tökéletesen megpárolódott a boros gőzben. Ekkor jöhet az irdalás, alaposan vágjuk be a hús bőrét, hogy a zsírok távozhassanak és a bőr ropogóssá pirulhasson, de vigyázzunk rá, hogy ne vágjuk át teljesen, ugyanis szintén a hús kiszáradásához vezet. A hagymás krumpliágy alatti szaftot öntsük egy tálba, majd keverjük el a mézzel. Ezzel fogjuk locsolni a csülköt a pirítás alatt.
Mielőtt visszatennénk a sütőbe, locsoljuk meg a mézes mázzal, majd 180 fokon még fél órát pirítsuk. Én 10 percenként locsolgattam és az eredmény tökéletes lett!
Puhán omló hús, zseniális illatok a konyhában, és tökéletes köret mindössze egy edény használatával!
Az utóbbi időben sajnos engem is megevett a munka, és azzá váltam, amit ellen ezen a blogon is dolgozok, mégpedig az esti kajarendelős típussá. Kis fejbéli rendrakás után úgy érzem vissza kell találnom az igazi hangomhoz, ahol az ételek és ízek iránti szeretet mozgat a mindennapokban is, és igyekszem több és egyszerűbb (nem 3,5 órás recepteket) posztolni.
Tehát: fakanalat fel!
Ha tetszett a recept, csapass rá egy lájkot, ha kérdésed van mert bizonytalan vagy a sikerben (én is az lennék), kérdezz kommentben!